Rozkveťte si zahradu: Tipy a triky, jak pěstovat lilie

Jak Pěstovat Lilie

Výběr správné odrůdy

Svět lilií je pestrý a existuje nepřeberné množství odrůd, z nichž každá má své specifické nároky a vlastnosti. Při výběru té pravé pro vaši zahradu je důležité zvážit několik faktorů. V první řadě si ujasněte, jakou barvu, tvar a velikost květů preferujete. Lilie se pyšní širokou škálou barev od sněhově bílé přes růžovou a žlutou až po temně rudou a fialovou. Některé odrůdy mají květy trubkovité, jiné miskovité a další se zase otevírají do hvězdice. Dále zvažte, kam chcete lilie umístit. Některé druhy preferují slunná stanoviště, zatímco jiné se lépe daří v polostínu. Stejně tak nároky na půdu se u jednotlivých odrůd liší. V neposlední řadě se informujte o odolnosti vybrané odrůdy vůči mrazu a chorobám. Pro začátečníky je vhodné vybírat nenáročné a odolné odrůdy, které dobře snášejí naše klimatické podmínky.

Ideální stanoviště pro lilie

Lilie, královny letních záhonů, vykouzlí svými trumpetovitými květy úsměv na tváři nejednomu zahrádkáři. Abyste se z jejich krásy mohli těšit co nejdéle, je potřeba jim dopřát ideální stanoviště. Lilie milují sluníčko, ale pozor, jejich cibulky nesnáší přehřívání. Ideální je proto stanoviště, kde bude na jaře a na podzim dostatek slunce pro kvetení a v létě budou cibulky chráněny před úpalem. Skvěle se jim bude dařit například u zdí domu orientovaných na východ či západ, kde je dopolední nebo odpolední slunce. Co se týče půdy, lilie preferují propustnou, humózní zeminu s mírně kyselým až neutrálním pH. Před výsadbou je vhodné půdu obohatit o kompost a zajistit tak liliím dostatek živin pro bujný růst a bohaté kvetení. Nezapomeňte také na dobrou drenáž, aby nedocházelo k přemokření cibulek, které by mohlo vést k jejich hnilobě.

Sázení lilií: hloubka a doba

Hloubka sázení lilií je klíčová pro jejich zdravý růst a bohaté kvetení. Obecně platí pravidlo „třikrát výška cibule“. To znamená, že cibulka by měla být zasazena do hloubky, která odpovídá trojnásobku její výšky. Pro většinu lilií to znamená hloubku 15–20 cm. Menší cibule sázíme mělčeji, větší hlouběji. Správná hloubka zajistí, že cibule bude mít dostatek živin, vláhy a zároveň bude chráněna před mrazem.

Srovnání pěstování lilií v záhonu a v květináči
Vlastnost V záhonu V květináči
Hloubka výsadby 15-20 cm 10-15 cm
Vhodná půda Propustná, hlinitopísčitá Substrát pro cibuloviny
Zálivka Mírná, po zavadnutí půdy Pravidelná, nenechat vyschnout

Doba sázení lilií závisí na druhu a odrůdě. Většinu lilií sázíme na podzim, ideálně od září do října. Cibulky stihnou do zimy zakořenit a na jaře brzy vyraší. Některé druhy, jako jsou lilie bělostné (Lilium candidum), je vhodné sázet na konci léta, v srpnu. Lilie zakoupené na jaře sázíme ihned po zakoupení. Důležité je vybrat pro lilie slunné stanoviště s dobře propustnou půdou. Před výsadbou půdu prokypříme a přidáme kompost.

jak pěstovat lilie

Péče o lilie: zálivka a hnojení

Lilie milují slunce, ale jejich kořeny preferují chladnější prostředí. Proto je důležité zajistit, aby půda kolem nich nevysychala, ale zároveň nebyla přemokřená. Zalévejte lilie pravidelně, nejlépe ráno, a to přímo ke kořenům. Vyhněte se namáčení listů, mohlo by to vést k houbovým chorobám. Frekvence zálivky se liší v závislosti na počasí a typu půdy, obecně platí, že lilie v květináčích potřebují zálivku častěji než ty na záhoně. Během horkých letních dnů je vhodné lilie zalévat i dvakrát denně. Co se týče hnojení, lilie ocení dávku hnojiva bohatého na draslík a fosfor, a to na jaře a poté znovu během kvetení. Vyhněte se hnojivům s vysokým obsahem dusíku, mohly by vést k bujnému růstu listů na úkor květů. Po odkvětu odstraňte odkvetlé květy, abyste podpořili další kvetení.

Množení lilií: cibule a šupiny

Lilie se dají množit několika způsoby, ale nejjednodušší a pro domácí pěstování nejvhodnější jsou dva: cibulkami a šupinami. Množení cibulkami je nejjistější metodou. Na podzim po odkvětu lilie opatrně vyjměte cibuli z půdy a oddělte od ní malé cibulky, které se vytvořily kolem hlavní cibule. Ty pak zasaďte do samostatných květináčů nebo na záhon do hloubky asi 10 cm a 15 cm od sebe. Množení šupinami je o něco náročnější, ale umožňuje získat více nových rostlin. Na jaře nebo na podzim opatrně odlomte několik vnějších šupin z cibule lilie. Šupiny zasaďte do substrátu pro výsev a řízkování tak, aby ⅓ až ½ šupiny vyčnívala nad povrch. Substrát udržujte mírně vlhký a umístěte jej na teplé a světlé místo, ale ne na přímé slunce. Zhruba po 6–8 týdnech se na bázi šupin začnou tvořit malé cibulky. Jakmile cibulky povyrostou a zesílí, můžete je opatrně oddělit a zasadit do samostatných květináčů. Pamatujte, že lilie vypěstované ze šupin pokvetou nejdříve za 2–3 roky.

jak pěstovat lilie

Choroby a škůdci lilií

Lilie, ačkoliv jsou to rostliny poměrně odolné, mohou být napadány různými chorobami a škůdci. Mezi nejčastější choroby patří plíseň šedá, která se projevuje hnědými skvrnami na listech a květech, a fuzariová hniloba, která napadá cibule a způsobuje jejich hnilobu. Z škůdců liliím nejvíce škodí vrtule liliová, jejíž larvy vyžírají listy a květy, a mšice, které sají rostlinné šťávy a přenášejí virové choroby. Prevencí proti chorobám je správné střídání plodin, vzdušné stanoviště a odstraňování napadených částí rostlin. Proti škůdcům lze bojovat mechanicky (sběr) nebo použitím vhodných insekticidů.

Řez a uskladnění lilií

Lilie kvetou přibližně od června do srpna, v závislosti na odrůdě a podmínkách pěstování. Řez květů se provádí nejlépe ráno, kdy jsou rostliny plné vody. Stonek řežte ostrým nožem nebo nůžkami šikmým řezem, abyste zvětšili absorpční plochu pro vodu. Odstraňte spodní listy, které by byly ponořené ve vodě ve váze, aby se zabránilo jejich hnití a znečištění vody. Uskladnění řezaných lilií je možné prodloužit umístěním do chladné místnosti s teplotou okolo 5-7 °C. Před umístěním do vázy je vhodné seříznout stonky znovu šikmým řezem pod tekoucí vodou. Lilie mají tendenci rychle vadnout, proto je důležité vyměňovat vodu ve váze každý den a přidávat výživu pro řezané květiny. Dodržováním těchto jednoduchých rad si budete moci užívat krásu řezaných lilií mnohem déle.

Lilie v zahradě a v květináči

Lilie, královny letních záhonů, okouzlují svými elegantními květy a omamnou vůní. Pěstování lilií není nijak složité, ať už se rozhodnete pro výsadbu na zahradě nebo do květináče. Důležité je vybrat správné stanoviště a zajistit jim vhodné podmínky. Lilie preferují slunné stanoviště s alespoň šesti hodinami slunečního svitu denně. Půda by měla být dobře propustná, humózní a mírně kyselá. Před výsadbou cibulí je vhodné půdu obohatit o kompost. Cibule lilií sázíme na podzim nebo na jaře do hloubky asi 15-20 cm, v závislosti na velikosti cibule. Během vegetace lilie pravidelně zaléváme, dbáme však na to, aby nestály ve vodě. Hnojíme je dvakrát až třikrát během sezóny hnojivem s vyšším obsahem draslíku. Po odkvětu stonky neodstraňujeme, necháme je přirozeně zavadnout, aby cibule načerpaly živiny pro další rok. Lilie pěstované v květináčích vyžadují častější zálivku a hnojení. Je důležité zvolit dostatečně velký květináč s drenážní vrstvou na dně. Na zimu je vhodné květináče s liliemi umístit na chráněné místo nebo je zazimovat ve sklepě.

jak pěstovat lilie

Tipy pro bohaté kvetení lilií

Lilie patří mezi královny letních zahrad a svými nádhernými květy dokáží okouzlit každého. Abyste se z jejich krásy mohli těšit co nejdéle, je potřeba jim dopřát tu správnou péči. Správná volba stanoviště je pro bohaté kvetení lilií klíčová. Lilie milují slunná místa, ale snesou i mírný polostín. Důležité je, aby byly chráněny před prudkým větrem, který by mohl jejich stonky polámat. Půda by měla být dobře propustná, bohatá na živiny a mírně kyselá. Před výsadbou cibulí je vhodné půdu obohatit o kompost nebo rašelinu. Lilie potřebují pro svůj růst a kvetení dostatek vláhy. Pravidelná zálivka je proto nezbytná, zejména v období sucha a během kvetení. Dbejte však na to, aby cibule nestály ve vodě, mohly by začít uhnívat.

Publikováno: 23. 11. 2024

Kategorie: domov