Vodní rostliny do nádob: Jak na jejich pěstování?

Vodní Rostliny Do Nádob

Výhody vodních rostlin v nádobách

Pěstování vodních rostlin v nádržích, ať už se jedná o jezírko na zahradě nebo o dekorativní nádobu na terase, přináší řadu výhod. Vodní rostliny v nádobách představují flexibilní řešení pro každého, kdo si chce zkrášlit své okolí a vytvořit si klidný koutek s vodním prvkem.

Jednou z hlavních výhod je snadná manipulace. Nádoby s vodními rostlinami lze libovolně přemisťovat podle potřeby, ať už z důvodu změny designu, údržby zahrady nebo kvůli ochraně rostlin před mrazem. Další nespornou výhodou je kontrola nad prostředím, ve kterém rostliny rostou. V nádobách snadno udržíte optimální množství vody, substrátu a živin, což je klíčové pro zdravý růst a prosperitu rostlin.

Výběr vhodné nádoby

Při výběru nádoby pro vodní rostliny je důležitých několik faktorů. V první řadě je to velikost. Ta by měla odpovídat druhu a počtu rostlin, které chcete pěstovat. Menší nádoby jsou vhodné pro menší druhy, zatímco pro lekníny a další vzrostlejší rostliny budete potřebovat nádobu o objemu alespoň 30 litrů. Důležitý je i materiál. Vhodné jsou plastové nádoby, které jsou lehké a mrazuvzdorné. Keramické nádoby působí estetičtěji, ale jsou těžší a náchylnější k poškození mrazem. Zvolit můžete i dřevěné nádoby, ty je ale potřeba před prvním použitím důkladně utěsnit. Nezapomeňte ani na tvar nádoby. Pro rostliny s hlubokým kořenovým systémem, jako jsou lekníny, volte hluboké nádoby. Pro rostliny s mělkým kořenovým systémem postačí i mělčí nádoby.

Svět vodních rostlin v nádobách je jako miniaturní vodní říše, kterou si můžeme vytvořit na dosah ruky. Stačí jen pár základních znalostí a trocha trpělivosti, abychom se mohli těšit z krásy a svěžesti vodních rostlin i bez jezírka.

Zdeněk Šimek

Typy vodních rostlin do nádob

Vodní rostliny vnáší do zahrady klid a eleganci a pěstování v nádobách je skvělým řešením i pro ty, kteří nemají jezírko. Existuje mnoho druhů vodních rostlin vhodných pro pěstování v nádobách, od drobných okřehků po majestátní lekníny.

Mezi nejoblíbenější druhy patří: Lekníny, královny vodních zahrad, okouzlující svými nádhernými květy. Pro pěstování v nádobách volte menší druhy. Komeliny s atraktivními listy a drobnými kvítky. Jsou nenáročné na pěstování a vhodné i pro začátečníky. Vodní hyacinty s okouzlujícími fialovými květy. Jsou ideální pro menší nádoby a vyžadují slunné stanoviště.

vodní rostliny do nádob

Při pěstování vodních rostlin v nádobách je důležité: Zvolit správnou nádobu. Ideální jsou plastové nebo glazované keramické nádoby bez odtokových otvorů. Použít speciální substrát pro vodní rostliny, který je chudý na živiny a zabraňuje hnití kořenů. Zajistit rostlinám dostatek světla. Většina vodních rostlin preferuje slunné stanoviště. Pravidelně doplňovat vodu a odstraňovat odumřelé listy a květy.

Substrát a výživa

Pro zdárný růst a prosperitu vodních rostlin v nádobách je nezbytný vhodný substrát a správná výživa. Na rozdíl od běžných zahradních rostlin, které čerpají živiny z půdy, vodní rostliny přijímají živiny především z vody a substrátu na dně nádoby. Substrát pro vodní rostliny by měl být těžší, aby se nerozplavoval a udržel rostliny stabilní. Ideální je směs jílu, písku a zahradní zeminy. Důležitá je také dostatečná vrstva substrátu, minimálně 5-10 cm, aby měly kořeny dostatek prostoru k růstu. Výživu vodních rostlin zajišťujeme pomocí speciálních hnojiv určených pro vodní rostliny. Ta obsahují důležité živiny, jako je dusík, fosfor a draslík, v optimálním poměru. Hnojiva aplikujeme dle návodu na obalu, obvykle jednou za 2-4 týdny během vegetačního období.

Výsadba vodních rostlin

Pěstování vodních rostlin v nádobách je skvělým způsobem, jak si zkrášlit terasu, balkon nebo zahradu. Nevyžaduje tolik prostoru jako klasické jezírko a navíc máte větší kontrolu nad prostředím, ve kterém rostliny rostou. Výběr vhodné nádoby je prvním krokem. Postačí vám jakýkoli vodotěsný kontejner, ale ideální jsou plastové nebo glazované keramické nádoby, které lépe odolávají povětrnostním vlivům. Velikost nádoby volte podle druhu a počtu rostlin, které chcete pěstovat. Menší rostliny si vystačí s menšími nádobami, zatímco pro lekníny a další vzrostlejší druhy budete potřebovat nádoby o objemu alespoň 20 litrů. Před samotnou výsadbou je důležité zvolit vhodné substrát. Na dno nádoby nasypte vrstvu těžšího jílovitého substrátu, který zabrání vyplavování živin. Poté přidejte vrstvu speciálního substrátu pro vodní rostliny, který je chudý na živiny a nepodporuje růst řas. Rostliny opatrně vyjměte z původních nádob a očistěte jejich kořeny od zeminy. Následně je zasaďte do substrátu v nádobě tak, aby kořenový krček byl mírně nad úrovní substrátu. Po zasazení rostliny důkladně zalijte a doplňte vodu až po okraj nádoby.

Péče o vodní rostliny

Pěstování vodních rostlin v nádobách je skvělým způsobem, jak si zkrášlit terasu, balkon nebo zahradu. Abyste se z jejich krásy mohli těšit co nejdéle, je potřeba jim dopřát tu správnou péči. Pravidelná zálivka je základ. Vodní rostliny v nádobách ztrácejí vodu rychleji než ty v jezírku, proto je kontrolujte a doplňujte vodu ideálně denně, v horkých dnech i vícekrát. Hnojení je důležité pro zdravý růst a kvetení. Používejte speciální hnojiva určená pro vodní rostliny, a to v dávkách uvedených na obalu. Pravidelné odstraňování odumřelých listů a květů udrží rostliny zdravé a zabrání znečištění vody. Nezapomínejte ani na pravidelné dělení přerostlých rostlin, které jim zajistí dostatek prostoru pro další růst. Vodní rostliny v nádobách jsou krásnou a nenáročnou dekorací, která vám s trochou péče bude dělat radost po dlouhou dobu.

vodní rostliny do nádob
Srovnání vodních rostlin do nádob
Druh rostliny Náročnost pěstování Potřeba slunečního světla Typ nádoby
Leknín (Nymphaea) Střední 6+ hodin přímého slunce Široká a mělká nádoba
Vodní hyacint (Eichhornia crassipes) Snadná 4-6 hodin přímého slunce Nádoba s plovoucími kořeny
Kometa (Pistia stratiotes) Snadná Částečný stín až plné slunce Nádoba s plovoucími kořeny

Inspirace a tipy

Pěstování vodních rostlin v nádobách otevírá svět kreativních možností. Pro menší nádoby a jezírka se skvěle hodí miniaturní lekníny, stulíky nebo vodní hyacinty. Vytvořte si plovoucí ostrůvky krásy s kotvicemi pro vodní rostliny. Pro větší nádoby zvolte impozantní lekníny, jejichž květy rozzáří vodní hladinu. Nebojte se kombinovat různé druhy a barvy. Doplňte vodní rostliny o bahenní rostliny jako kosatce, blatouchy nebo pomněnky, které dodají břehům nádoby přirozený vzhled. Nezapomeňte na pěstování okysličovacích rostlin, které pomáhají udržovat čistotu vody. Pro inspiraci navštivte zahradnictví specializující se na vodní rostliny nebo se podívejte na online galerie.

Publikováno: 23. 11. 2024

Kategorie: domov